Klíč 7. lekce část B

1.
a) Obrázek patří k dialogu 2.
b) 1. Hotel Labe. 2. Ne, je to blízko. 3. Náměstí (Václavské náměstí). 4. Číslo tři. 5. Ne, je na konci ulice. 6. Autoservis. 7. Asi 500 metrů. 8. Na filozofickou fakultu. 9. Ne. 10. Ano.
c) Dialog 1: Půjdete rovně až na konec ulice a potom zahnete doprava.
Dialog 2: Autoservis je na náměstí Míru.
Dialog 3: Nevíte, prosím, která tramvaj jede na Václavské náměstí?; Zastávka je hned naproti.
Dialog 4: Jedu dobře na filozofickou fakultu?; Na stanici Můstek.
d) Čtete nahlas ve dvojicích.

2.
1E, 2H, 3J, 4A, 5C, 6I, 7B, 8F, 9D, 10G

3.
1. blízko 2. doprava 3. pěšky 4. nastoupit 5. zpátky 6. první 7. hlavní 8. žádný 9. za 10. zahnout

4.
a) Dialog 1: 1. nemocnici 2. chce jít pěšky / rád chodí pěšky 3. je to komplikované / je to daleko
Dialog 2: 1. nádraží 2. před mostem
Dialog 3: 1. náměstí 2. asi 300 metrů 3. za pět minut
Dialog 4: 1. parkoviště 2. za supermarketem
b) K dialogu 3 patří obrázek B (dva muži na ulici na ulici, ne v metru, ne v autě).

5.
a) 1. Jde k nemocnici. 2. Má jít ke křižovatce. 3. Půjde ke kostelu. 4. Půjde k řece. 5. Jde k nádraží. 6. Půjde k mostu. 7. Jde na náměstí. 8. Jde na parkoviště. 9. Musí se vrátit k hotelu Evropa. 10. Musí zahnout k supermarketu Zora.
b) k autobusu, ke stadionu, k restauraci, ke kinu, k tramvaji, ke kanceláři, k zastávce, k oknu, k náměstí, k lékárně, k poště, k nádraží, ke hradu, k zahradě, k parkovišti, ke škole

6.
a)
Pracujete ve dvojici s obrázkem.
b) 1. Lékárna je vedle nemocnice. 2. Kostel svatého Jiří je u zámku vedle nádraží. 3. Hotel je u banky na náměstí. 4. Parkoviště je u školy vedle stadionu. 5. Pošta je vedle (autobusového) nádraží. 6. Zámek je vedle stadionu u parkoviště. 8. Obchodní dům je vedle /autobusového) nádraží. 10. Autobusové nádraží u pošty.
c) Přehled slov a forem:
U:
u lékárny, u školy, u pošty, u banky, u policie, u ulice, u kostela, u hotelu, u zámku, u obchodního domu, u nádraží, u náměstí, u parkoviště, u hřiště
K:
k lékárně, ke škole, k poště, k bance, k policii, k ulici, ke kostelu, k hotelu, k zámku, k obchodnímu domu, k nádraží, k náměstí, k parkovišti, k hřišti
OD:
od lékárny, od školy, od pošty, od banky, od policie, od ulice, od kostela, od hotelu, od zámku, od obchodního domu, od nádraží, od náměstí, od parkoviště, od hřiště

7.
a) 1. Kde jsi byl? 2. kam jste si sedli? 3. Odkud šel Adam? 4. Kam jste položil knihu? 5. Kde jste stáli? 6. Kam jela Klára? 7. Odkud se vrátil Robert? 8. Odkud odjeli Urbanovi? 9. Kde jste spali? 10. Kam jezdí tramvaj číslo 22?
b) 1. Adam šel do práce. 2. Eva šla do kina. 3. Adam šel na nádraží. 4. Eva šla k hotelu. 5. Adam šel na parkoviště. 6. Eva šla na fakultu. 7. Adam šel do koupelny. 8. Eva šla k nemocnici. 9. Adam šel ke vchodu do metra. 10. Eva šla na poštu.
c) 1. Adam se vrátil ze stadionu. 2. Eva se vrátila od nádraží. 3. Adam se vrátil od kostela. 4. Eva se vrátila ze hřiště. 5. Adam se vrátil z lékárny. 6. Eva se vrátila z kavárny. 7. Adam se vrátil z policie. 8. Eva se vrátila z kadeřnictví. 9. Adam se vrátil od továrny. 10. Adam se vrátil od výtahu.

8.
1. půjdete 2. se dáte 3. nedostanete 4. Nastoupíte 5. Pojedete 6. Přestoupíte 7. Vystoupíte 8. Vrátíte se 9. zahnete 10. Zastavíte

9.
1. V pátek. 2. Pojede vlakem. 3. Na nádraží v Jelení. 4. Na náměstí. 5. Půjde po hlavní silnici. 6. Vedle drogerie. 7. Rovně na konec ulice. 8. Sukova. 9. Malý penzion a bar. 10. Asi deset minut.

10.
individuální psaní